Köfte Sulu Olursa
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Köfte Sulu Olursa

Köfte sulu olursa; hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Mutfakta ne kadar çok vakit geçirir ya da tecrübeli birini uzun yıllar izleme şansınız olursa mutfakta oldukça fazla pratik bilgiler edinme durumunuz da artacaktır. Sizlere en büyük tavsiyem annelerinizin ya da diğer büyüklerinizin tecrübelerini yabana atmayın. Onlar en iyi yemek kitabıdır. Sulu köfte katı mı oldu hemen biraz zeytinyağı ekleyin. Köfte sulu mu oldu ona da oldukça kolay uygulanacak çözüm önerileri bulunmaktadır. Yemek yapmak bence bir hüner ya da yetenek değildir. Daha çok tecrübedir. Bir yemeği veya tatlıyı ne kadar çok yaparsanız o kadar tecrübe ve başarı elde edersiniz. Zamanla bu tecrübeler diğer tarifleri hazırlarken de size kolaylık ve pratiklik kazandırır.

Köfte sulu olursa yapılması gerekenler nelerdir?
  • Misafiriniz gelecek ve işiniz çok acele bu yüzden hızlıca köftenizi yoğurdunuz. Bir de şekil vermeye çalıştınız köfte sulu olduğu için elinizde kaldı. Hiç dert etmeyin rahat olun ve köfte harcının içerisine hemen biraz galeta unu ekleyin Eğer yoksa biraz ekmek kırığı da ekleyebilirsiniz.
  • Köftenizin sulu olduğunu düşünüyorsanız yapabileceğiniz başka pratik öneriler de vardır. Mesela içerisine biraz kaşar peyniri rendelerseniz köftenin şekil verme işlemi daha kolay olur. Ayrıca pişme aşamasında kaşar peyniri etin de dağılmasına engel olur.
  • Sulu olan köfteyi kıvama getirebilmek için uygulanabilecek diğer bir yol da içerisine biraz köfte harcı atmaktır. Bu sayede köfte malzemeniz biraz daha kendisini toparlar.
  • Köfteniz sulu olduysa yapacağınız köfte çeşidini değiştirebilirsiniz. Bunun için kıymanızın miktarına göre biraz pirinç haşlayın ve pirinçle birlikte yoğurun. Bu şekilde elde edeceğiniz malzeme ile pirinçli köfte diğer adıyla kadınbudu köfte yapın ve tavada yumurta ile kızartın.
  • Köftenizin sulu olması bazen içerine koyduğunuz ilave malzemeden ya da kıymanızın yağlı olmasından kaynaklanabilir. Bu durumda harcın içerisine yağsız kıyma koyarak köfte malzemenizin kendisini biraz daha toparlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Köfteniz sulu olursa içerisine köftelik bulgur veya pişmemiş pirinç ilave ederek sebzeli sulu köfte yemeği yapabilirsiniz.
  • Yine bir başka çözüm önerisi de köftenizi yağlı kâğıt serilmiş borcama yayarak pişirip indirirken üzerine kaşar rendesi dökebilir ve kare şeklinde dilimleyip patates püresi ile servis edebilirsiniz.
  • Köfte sulu olduysa içerisine küçük bir patatesin yarısını rendeleyerek köfte harcının biraz katılaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Son tavsiyem ise köfte harcına buzdolabı poşetinin arasında elinizi kullanmadan silindir şeklini verip dilimleyebilir ya da farklı şekiller verebilirsiniz. Kızartırken de mutlaka galeta ununa batırın.

Köfte Sulu Olursa Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni